Príprava na manželstvo - financie

Autor: Michaela Droppová | 29.5.2011 o 15:42 | (upravené 29.5.2011 o 21:12) Karma článku: 6,51 | Prečítané:  1453x

Každý, ktorý sa pripravuje do manželstva vo vzťahu, rieši mnohé otázky/problémy, ktoré sa počas budovania vzťahu objavia – ako s druhým vyjsť, dať mu najavo svoju lásku,... . Ale oveľa menej sa rozvíjajú otázky o finančnom fungovaní budúceho manželstva.

 

Mimo iných dôležitých vecí, peniaze sú veľkým činiteľom v praktickom fungovaní manželstva. Debata o peniazoch nielen v zmysle, či ich budeme mať dosť, ale najmä akým spôsobom budú míňané. Jeden partner chce peniaze na pivo, na posedenie s kamarátmi, druhý zas na nákupovanie, jeden sporí ostošesť, druhému stačí málo, keď si niečo odloží, iný zas berie veci na úver, ďalší sporí koľko len môže.

Základy vzťahu k peniazom získané v období pred manželstvom, sa v manželstve opäť objavia na povrch, jeden z partnerov chce odložiť min.pätinu príjmu na sporenie a odmieta chodiť na večere vonku, a druhému sa zdá sporenie príliš vysoké, chce odložiť len to, čo sa na konci mesiaca zvýši. Jeden chce prispievať na charitu/dobročinnosť, druhý to odmieta z princípu. Výška " vreckového " na nezaradené míňanie len tak, či to bude 10 eur alebo 100 eur – už zo spoločného príjmu.

Na prvý dojem sa to zdá ľahké, dohodnúť sa na týchto veciach, ale každodenné fungovanie je náročné. Ak je jeden sporiaci typ, tak mu v hĺbke duše " zbytočné" vyhodenie peňazí( z jeho uhla pohľadu), pije krv. A je to ešte horšie, ak o tom vôbec nemali debatu pred manželstvom, čo a ako budú nakladať s peniazmi, čo pokladá za " zbytočné" vyhodenie peňazí.

 

Všetky veci, spojené s ekonomikou manželstva, sú svojím spôsobom veľmi blízke fungovaniu firmy o dvoch spoločníkoch, ktorí do toho dávajú svoje mesačné príjmy a riadia jej výdavky. Ak budú veľmi spôsoby riešenia výdavkov rozdielne, firmy pôjde do kolien časom. Či už finančne alebo vzťahovo.

 

Príprava na manželstvo by mohlo obsahovať aj ekonomickú časť.

 

Jozef

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?