Zmena dôchodkového systému na Slovensku

Autor: Michaela Droppová | 19.6.2011 o 11:37 | Karma článku: 3,28 | Prečítané:  374x

Veľa sa píše o nevyhovujúcom systéme systéme dôchodkového zabezpečenia na Slovensku, že hrozí čoskoro jeho kolaps ( málo platiteľov do systému, čoskoro veľa príjemcov) – iste ste o tom už čítali, počuli. Nie o tom chcem písať.

 

Keď Otto von Bismarck zavádzal systém dôchodkového zabezpečenia do života v druhej polovici 19. storočia ( s jeho obmenou/vývojom funguje dnes aj na Slovensku), tak systém bol nastavený tak, aby nebol v mínuse ( veľa platiteľov, málo príjemcov). Na začiatku 21. storočia tomu už na Slovensku nie je, láta sa stav v systéme, ktorý nie je udržateľný.

 

Stálo by to uvažovať nad kompletnou zmenou dôchodkového zabezpečenia,neuvažovať o dôchodkovom zabezpečení vo filozofii Bismarcka a štátu, ktorý to zabezpečuje.

 

Zrušiť hornú hranicu odchodu do dôchodku. Každý by si zvážil ako a kedy chce ísť na odpočinok. Nebol by tlak, aby šli do dôchodku ľudia, ktorí chcú a môžu robiť ( ale nakoľko už presiahli hranicu odchodu do dôchodku, musia ísť preč). Takisto by mohli ísť aj skôr, ako stanovuje štát. Teraz ich v tom obmedzuje zákon. Štát nevie o každom v akom je stave – fyzickom/psychickom , či by mal/nemal ísť na dôchodok. Mal by to nechať na samotných ľudí .

Neplatiť dôchodkový odvod/daň cez Sociálnu poistovňu. Tieto peniaze by ostávali každému na jeho vlastné rozhodnutie, či ich bude odkladať cez formu dnešných DSS alebo ich bude investovať do vlastnej rodiny ( s tým, že rodina sa o neho postará na starobu) alebo si zvolí iný spôsob. S tým vedomím, že štát sa nebude starať tak ako teraz. Respektíve sa nebude vôbec starať.

 

Samozrejme úloha štátu by ostala pri tých, ktorí to potrebujú - invalidné dôchodky, sirotské,... tie životné situácie, ktoré zapríčinila " vyššia moc".

Zmeniť víziu štátu , ktorý sa o všetko stará, na to o čo nevedia postarať samotní ľudia.

 

 

Jozef

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?