Zmena dôchodkového systému na Slovensku

Autor: Michaela Droppová | 19.6.2011 o 11:37 | Karma článku: 3,28 | Prečítané:  381x

Veľa sa píše o nevyhovujúcom systéme systéme dôchodkového zabezpečenia na Slovensku, že hrozí čoskoro jeho kolaps ( málo platiteľov do systému, čoskoro veľa príjemcov) – iste ste o tom už čítali, počuli. Nie o tom chcem písať.

 

Keď Otto von Bismarck zavádzal systém dôchodkového zabezpečenia do života v druhej polovici 19. storočia ( s jeho obmenou/vývojom funguje dnes aj na Slovensku), tak systém bol nastavený tak, aby nebol v mínuse ( veľa platiteľov, málo príjemcov). Na začiatku 21. storočia tomu už na Slovensku nie je, láta sa stav v systéme, ktorý nie je udržateľný.

 

Stálo by to uvažovať nad kompletnou zmenou dôchodkového zabezpečenia,neuvažovať o dôchodkovom zabezpečení vo filozofii Bismarcka a štátu, ktorý to zabezpečuje.

 

Zrušiť hornú hranicu odchodu do dôchodku. Každý by si zvážil ako a kedy chce ísť na odpočinok. Nebol by tlak, aby šli do dôchodku ľudia, ktorí chcú a môžu robiť ( ale nakoľko už presiahli hranicu odchodu do dôchodku, musia ísť preč). Takisto by mohli ísť aj skôr, ako stanovuje štát. Teraz ich v tom obmedzuje zákon. Štát nevie o každom v akom je stave – fyzickom/psychickom , či by mal/nemal ísť na dôchodok. Mal by to nechať na samotných ľudí .

Neplatiť dôchodkový odvod/daň cez Sociálnu poistovňu. Tieto peniaze by ostávali každému na jeho vlastné rozhodnutie, či ich bude odkladať cez formu dnešných DSS alebo ich bude investovať do vlastnej rodiny ( s tým, že rodina sa o neho postará na starobu) alebo si zvolí iný spôsob. S tým vedomím, že štát sa nebude starať tak ako teraz. Respektíve sa nebude vôbec starať.

 

Samozrejme úloha štátu by ostala pri tých, ktorí to potrebujú - invalidné dôchodky, sirotské,... tie životné situácie, ktoré zapríčinila " vyššia moc".

Zmeniť víziu štátu , ktorý sa o všetko stará, na to o čo nevedia postarať samotní ľudia.

 

 

Jozef

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?